Поступово на території сучасної Європи настав раніше Середньовіччя з його прекрасними кам’яними соборами, фортецями і замками. «Римський бетон» остаточно витіснив природний камінь, а про дивовижну технології забули на довгі століття.

Однак будь-яка дивовижна подія, яка одного разу трапилася, може втілитися ще раз. Так сталося і з бетоном. Його сліди знову з’явилися близько двохсот років тому в Європі. Однак в цьому його варіанті бетон являв собою кам’янисту суміш, до складу якої входили вода, заповнювач і терпкий компонент – цемент. Саме з винаходом цементу стало можливим заново винайти і бетон. Це і зробив в 1844 році І. Джонсон. До нього ж патент на портландцемент отримав в 1824 році Дж. Аспдін; а патент на «римський цемент» дістав в 1796 році Дж. Паркер.

Так, здобув друге народження бетон, знайшов і другий своє розвиток. Більш глибокий і багатосторонній. У різних країнах і на різних континентах вчені, архітектори і будівельники почали вести інтенсивну гонку в удосконаленні та збагаченні заново відкритого будівельного матеріалу і його компонентів. В Англії винаходять гідравлічний цемент, по обидва боки Атлантики практично в один і той же час – залізобетонні вироби. Поступово було виведено оптимальне співвідношення складових бетонної маси для забезпечення максимальної міцності цього фантастичного будівельного матеріалу. З’явилися різні види бетону, різні за своїм складом і технічним характеристикам.

Звичайний, легкий, важкий, особливо легкий, жорсткий рухливий, силікатний, гіпсовий, пластобетон, залізобетон, асфальтобетон і безліч інших видів бетону стали доступні для використання у відповідності з різними цілями і призначеннями. Сучасний світ чи був можливий без появи цього будівельного матеріалу. Від масштабних проектів до декору в будинку, від класичного будівництва до новітніх технологій 3д друку будинків, поєднуючи країни та континенти, бетон семимильними кроками йде в майбутнє разом з людиною і людством, змінюючись і модернізуючи, вшити з тими, хто колись давно його винайшов під жарким сонцем Стародавньої Месопотамії.